Képes Alapítvány
  • Programok
    • Aladdin program
    • Selfee
    • Resicare
    • IRIS
    • Cobu
    • Opensel
    • Rebelah
    • STOP
    • Aurus
  • Hírek
  • Rólunk
  • Elérhetőség

Digitális történetmesélés

3/22/2017

0 Comments

 
Picture
Történetmesélési techni-kákkal kapcsolatos ötleteket és anyagokat kerestünk a neten, amikor a Tecnologico de Monterrey (Mexikó) Oktatási Innovációs Kutató-központjának egy nagyon érdekes szövegére bukkan-tunk. A szöveg többek között arról szólt, hogy hogyan lehet a történetmeséléshez felhasználni a digitális technikát.

E szöveg szerint a digitális formátum használata segíti a kommunikációs készségek fejlesztését, az ötletek továbbítását és cseréjét. A digitális történetmesélés nemcsak a tudás és a tapasztalatok átadását segíti elő, hanem egy csoport vagy közösség kollektív hangját is felerősíti (Burgess, 2006).

Ebből a célból Lambert (2015) hét lépést javasol:

1. Válaszd ki, hogy kinek a szempontjából meséled el a történetet: a siker abban rejlik, hogy teret adsz a személyes tapasztalatok, érzelmek erejének.
2. Kezdj egy drámai kérdéssel: megragadja a közönség figyelmét az a történet, mely egy érdekes kérdést vet fel és válaszol meg.
3. Használj érzelmes tartalmat és hangsúlyozd az örömöket és fájdalmakat: a leghatékonyabb digitális eszközök érzelmeket keltenek a közönségben.
4. A rögzített hang modulálása: az elbeszélő szövegének és hanghordozásának meg kell ragadnia a figyelmet ahhoz, hogy a személyes hang megjelenjen a történetben.
5. Használj zenét és hanghatásokat: a zene még elbűvölőbbé vagy fájdalmasabbá teheti a történetet, de figyelj arra, hogy illeszkedjen a történet hangulatához.
6. Törekedj az egyszerű fogalmazásra: a történet diktálja, hogy milyen kifejezéseket szükséges használnod.
7. Tartsd a ritmust: törekedj a monotónia elkerülésére és a közönség figyelmének fenntartására.
​
Egy hatásos történet létrehozása nemcsak a technológiai eszközökön múlik. Alapvető fontosságú a szerkezet kitalálása, a lényeges részek kiemelése annak érdekében, hogy emlékezetessé tegyük a történetet.
Picture
Digitális történetmesélés projektek indításakor elengedhetetlen az is, hogy ismerjük az elérhető online eszközöket. A rendelkezésre álló alkalmazások közül néhányat kiemelünk:

Thinglink: https://www.thinglink.com/edu
Internetes platform képek, videók és virtuális valóság létrehozásához. Segít abban, hogy különböző formátumú tartalmakat tervezz, amelyek mobil eszközökön, táblagépeken és számítógépeken is megnézhetők. Az alkalmazás támogatja a Facebook-on való közzétételt is.

Slidestory: http://www.slidestory.com/
Ez az alkalmazás lehetővé teszi hang/narráció hozzáadását a slideshowhoz. A szolgáltatás ingyenes, de használatához regisztrálni kell az oldalon.

Storybird: https://storybird.com/
Szofisztikált program, amely storyboardokkal, kész illusztrációkkal és grafikákkal segíti saját történetek létrehozását, melyek később megoszthatók a közösségi hálókon is.

Storify: https://storify.com/
Rugalmas és többfunkciós számú eszköz, amely történetek és elbeszélések létrehozását segíti elő, amelyek később könnyen megoszthatók a közösségi hálókon és az interneten.

Glogster: http://edu.glogster.com/?ref=com​
Egy olyan platform, amely kedvet ad kreatív projektek elkészítéséhez, melyhez hangot, videót, képeket, grafikákat, szöveget is felhasználhatunk.
Mielőtt nekilátunk a digitális történet létrehozásának, érdemes kitapasztalni a különböző alkalmazásokat, és megnézni, melyik a legmegfelelőbb a számunkra.

​Ezt követően nincs más hátra, mint fejest ugrani a feladatba!
0 Comments



Leave a Reply.

    Kategórák

    All
    Aladdin
    COBU
    IRIS
    Opensel
    Rebelah
    Resicare
    Selfee
    STOP

Proudly powered by Weebly